Blog

Jak předcházet sirce a jak ji případně řešit, když se vyskytne ve víně

Jak předcházet sirce a jak ji případně řešit, když se vyskytne ve víně

Vinaři moc dobře vědí, co je to sirka. Pokud hovoříme o sirce, hovoříme o nepříjemném přípachu ve víně, který vzniká nízkomolekulárními sirnými sloučeninami. Sirce se taktéž odborně říká reduktivní aroma ve víně. Pojďme si proto tento nepříjemný přípach blíže přiblížit, pokud jste se s ním doposud nesetkali. 

Jak jsme zmínili, sirka je nepříjemný přípach ve víně, který je způsobený nízkomolekulárními sirnými sloučeninami, které vznikají z mnoha různých důvodů. I když ne všechny důvody je možné vyjmenovat či objasnit, jasné je to, že se jedná o chybu či problém vznikající v technologii výroby. Dokonce lze říct, že jisté faktory, které mohou za vznik sirky, pochází už z vinice. Sirky mohou vznikat třeba při použití sirných postřiků před sklizní. 

K sirce však může docházet také při vinifikaci. Při vinifikaci vznikají rizikové faktory, jako jsou neodkalené mošty či nedostatečně odkalené mošty, taktéž ležení vína v hrubých kalech, nesmíme zapomenout ani na nedostatek živin při fermentaci. 

Jak sirce předcházet?

Problému zvaný sirka je možné předcházet. Musí se jí předcházet už před sklizní, kdy se používají různé postřiky. Vyhněte se sirným postřikům, raději použijte postřiky na bázi mědi. Bohužel ne na všechny odrůdy je možné postřik na bázi mědi použít. Pokud jste zastáncem klasického sirnatého postřiku, dobře, jen, prosím, dodržujte ochrannou lhůtu. 

Taktéž je možné zabránit sirce tak, že při fermentaci budete hlídat dostatek živin či že dostatečně odkalíte mošty. 

Když sirka vznikne

Pokud se stane, že sirka opravdu vznikne, řešte ji ihned, co ji zaregistrujete či odhalíte. Je to stejné jako u nemocí člověka, čím dříve je problém odhalen, tím dříve může začít náprava a tím rychleji je vše vyléčeno a vyřešeno. Pokud sirku odhalíte včas, snadno se víno léčí. Malovinaři nedají dopustit na takzvané vyšlehávání vína, kdy se víno stáhne z kalů, dá se do kádě a posléze se čerpadlem cirkuluje víno s rozstřikem. 

Šetrnější alternativou je však použití speciálních produktů, které sirku odstraní bez jakýchkoli následků. V našem e-shopu nabízíme například Kupzit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *