Blog

Vánoční hvězda jako symbol Vánoc. Jakých chyb se dopouštíme při pěstování?

Vánoční hvězda jako symbol Vánoc. Jakých chyb se dopouštíme při pěstování?

Vánoční hvězdy se jednoznačně řadí k symbolům vánočních svátků. A jelikož nám vánoční svátky pomalu, ale jistě ťukají na dveře, je třeba si o této rostlince něco říct. Nejčastěji si ji kupujeme v době, kdy koupí přispíváme na dobrou věc. Pokud se květiny prodávají s tím, že výtěžek putuje na nějakou dětskou nadaci nebo k potřebným lidem, je radost z nákupu této krásné vánoční květiny mnohem větší. I když si rostlinu kupujeme rok co rok, ne každý je obeznámen s chybami, k nimž během pěstování dochází. Pokud jste si letos opět koupili vánoční hvězdu, čtěte dále o chybách, jimž je nutné se letos vyhnout. 

I profesionální pěstitelé se mohou dopustit mnoha chyb při pěstování vánoční hvězdy. Zjistěte proto, jestli právě vy děláte něco špatně, a předejděte případně chybám. 

Na úvod je třeba říct, že se musíte už v obchodě pořádně dívat na to, jak květina vypadá. Pokud je na ní plíseň, nekupujte ji. Stejně tak se vyvarujte vánočním hvězdám, které zahnívají nebo jsou povadlé. 

Pozor na změny teplot

Největší chybou pěstitele je to, když rostlinu umístí na místo, kde se často mění teploty (tedy například do chodby ke vstupním dveřím). O vánočních hvězdách se obecně ví, že změny teplot jim nesvědčí. Už v květinářství si nechte vánoční hvězdu zabalit, aby nenachladla. Až ji přinesete domů, postavte ji na místo, kde není přímé sluníčko a kde se teplota pohybuje kolem dvaadvaceti stupňů. Rostlina by neměla sídlit v těsné blízkosti radiátorů.

Jak je to se zaléváním?

Stejně jako každá květina, tak i vánoční hvězda potřebuje dostatečnou zálivku. Při zalévání vánočních hvězd platí, že by se neměly zalévat ani málo, ale na druhou stranu ani moc. Voda na zalévání by měla být odstátá, měla by mít pokojovou teplotu, aby to pro květinu nebyl obrovský teplotní šok. 

Substrát je nutné udržovat vlhký, pozor na přelití (vodu nikdy nenechávejte v podmisce). Jednou za čas rostlinu pokropte, to má ráda. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *