Blog

Vinný speciál: Jak se vyrábí bílé víno

Vinný speciál: Jak se vyrábí bílé víno

Ve víně je pravda. To je staré známé moudro, které zná jistě každý. Víno je zároveň prastarý nápoj, který, jak jistě víte, je vyráběn z vinné révy. V současné době vinařů neustále přibývá, každý chce mít víno, které je lahodné a kvalitní. Aby bylo víno kvalitní, je třeba dodržovat vše, co je třeba dodržovat. Na kvalitě vína se totiž podílí mnohé, jediná chyba se může na víně nevlídně projevit. Na kvalitě vína se zejména podílí kvalita hroznů. Pokud nejsou hrozny v perfektním stavu či pokud jsou sklízeny v době, kdy sklízeny být nemají, nebude víno tak chutné, jak by mělo. 

Na kvalitě vinné révy se podílí zejména půdní a klimatické podmínky, samozřejmě se kvalita hroznů zvyšuje i péčí vinaře. Pokud jste se k vinařům taktéž přidali, možná by vás zajímalo, jak se vyrábí bílé víno. Jelikož se nyní kolem vína točí svět, vyplatí se vědět, co je třeba k výrobě vína, co nezanedbat a podobně. 

Z čeho se vyrábí bílé víno?

Bílé víno se samozřejmě také vyrábí z vinné révy, konkrétně se vyrábí z hroznů bílých a případně z modrých hroznů. Rozdíl mezi výrobou červeného a bílého vína je ten, že rmut se rovnou lisuje, zatímco u červeného vína se rmut nechává stát a nakvášet. Díky přímému lisování rmutu je vzniklý mošt krásně světlý. 

Jak víno vzniká?

V současné době vinaři využívají moderní výroby vína, kdy se přistoupí k takzvanému řízení kvašení. Vinař tedy ochlazuje kvasící mošt (kvašením cukrů vzniká alkohol, oxid uhličitý a také teplo), aby se zachovalo co nejvíc aromatických látek, jež jsou pro víno typické a jež odlišují jednotlivé odrůdy od sebe. 

U všech vín platí, že kvašení probíhá i několik dlouhých měsíců. Konečným procesem je takzvané školení, kdy probíhá například čiření či filtrace.

Co vše se potřebuje k výrobě bílého vína?

To, co je třeba k výrobě vína obecně, jsme shrnuli v nedávném článku „Co je potřeba k výrobě vína aneb bez čeho se vinař neobejde?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *