Blog

Vinný speciál: Jak se vyrábí růžové víno

Vinný speciál: Jak se vyrábí růžové víno?

Vinný speciál se v minulosti ujal, proto proč nepokračovat? Jak se vyrábí víno bílé jsme si prozradili v článku: „Vinný speciál: Jak se vyrábí bílé víno“ a jak se vyrábí červené víno jsme odtajnili v článku: „Vinný speciál: Jak se vyrábí červené víno„. Nic nám tedy nebrání v tom, abychom zjistili, jak se vyrábí víno růžové. V současné době je růžové víno velice populární. Je to něco netradičního ve vinném světě, možná proto je růžové víno tak velkým lákadlem. Pro mnohé vinaře je však stále záhadou, kterou si pojďme odtajnit. 

Zatímco bílé víno se vyrábí z hroznů bílých a případně také modrých, červené víno se vyrábí převážně z vinné révy modrých odrůd. Jenže z jakých hroznů se vyrábí víno růžové? Růžové víno se vyrábí zejména z modrých hroznů jako víno červené. Kde je však rozdíl?

Jak se víno vyrábí – ve zkratce

Jelikož se výroba růžového vína od výroby ostatních vín příliš neliší, seznamme se s výrobou vína pouze ve zkratce. Když kvasí cukry v moštu, vzniká tak alkohol, oxid uhličitý a mimo jiné i teplo. Všechny tři věci se zasluhují o to, že vznikne víno tak, jak ho známe. Rozdíl však tkví v délce kvašení. U vinařů je dnes velice populární takzvané řízené kvašení, kdy vinař sám kontroluje teplotu kvašení. Nejčastěji víno ochlazuje, čímž dokáže, že aromatické látky ve víně budou zachovány v co největším množství. 

Většinou probíhá kvašení několik týdnů, mnohdy i několik dlouhých měsíců. Pokud vinař touží po víně s přívlastkem, nesmí do vína přidávat cukr. Při výrobě vína rozhodně oceníme cukroměr, aktivní uhlí nebo další vinařské potřeby

Jak se vyrábí růžové víno?

Zpátky však k růžovému vínu. Růžové víno se vyrábí ze zmiňovaných modrých hroznů, proč ale z vína nevznikne víno červené? Rozdíl tkví v době, během které se luhují slupky do moštu. Při výrobě růžového vína je doba, po kterou jsou slupky vyluhovány do moštu, zkrácena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *