Menu: 

 

PŘEHLED PRACÍ:

Okrasná zahrada:

 • Do poloviny měsíce ještě můžeme vysít dvouletky. Přes zimu však musíme přepíchané sazenice chránit proti účinkům mrazu, nejlépe v nevytápěném skleníku.
 • Vysazujeme cibule řebčíků a hlízy ocúnů, vhodná doba pro výsadbu liliochvostce
 • Řadu letniček si můžeme předpěstovat na jaře sami ze sebraných semen (ostálky, astry, aksamitník, štrucha, kosmatec aj.)
 • Ještě můžeme dělit velké trsy kosatců a denivek
 • V srpnu až září můžeme množit řízky fuchsii, otočník, pelargonii nebo lantanu, vrcholovými řízky můžeme namnožit letní šeřík – komuli
 • Zakořeněné řízky opadavých dřevin z červnového množení vysadíme do květináče a přemístíme ven
 • Koncem měsíce končíme s přihnojováním trvalek, rostliny musí do konce měsíce vyzrát. To se netýká těch, které na podzim kvetou (chryzantémy, vřesy aj.)
 • V první polovině srpna je poslední termín pro řez živého plotu, aby mladé výhonky stačily vyzrát. Je vhodná doba pro průklest ořešáku
 • Pravidelně zaléváme a přihnojujeme letničky v nádobách
 • Některé lilie tvoří po odkvetlých květech drobné cibulky, které lze vylomit a dopěstovat nejlépe v květináči. Stále odstraňujeme odkvetlá květenství trvalek kromě těch, které budou dekorací přes zimu (trávy, řebříček, zlatobýl, hvězdnice aj.)
 • Stále odstraňujeme odkvetlá květenství růží. V případě výskytu černé skvrnitosti a padlí ošetříme fungicidem
 • Koncem měsíce přeneseme letněné pokojové rostliny zpět do interiéru
 • Pokud jsme nestihli jarní termín přesazování pokojových rostlin, můžeme to napravit v průběhu měsíce

 

Užitková zahrada:

 • Vysazujeme jahodníky. Pro podzimní sklizeň vysejeme ředkvičku, zimní ředkev, špenát, petržel, karotku, kedlubny či salát. Ve druhé polovině měsíce vysejeme zeleniny, které na záhonech přezimují ( hlávkový salát, cibuli, hlávkovou kapustu)
 • Tyčkovým rajčatům zaštípneme růstový vrchol, jakmile vytvořila šest až osm pater plodů. Tím stačí všechny plody vyzrát
 • Slabé větve ovocných stromů ztěžklé plody podepřeme, aby se nevylomily. Ještě ,  můžeme řezem prosvětlovat koruny třešní, višní, broskvoní a slivoní. Je vhodná doba pro řez rybízu a angreštu
 • Mrkev sklízíme postupně, podle toho, jak dorůstá
 • Odplozené výhony maliníku a ostružiníku seřízneme těsně u země, každé rostlině ponecháme pouze několik mladých výhonů
 • Červivost jablek a jiných plodů způsobuje nejčastěji obaleč jablečný. První ošetření proběhlo už v červnu, proti druhé generaci lze provést postřik v srpnu a opakovat asi po dvou týdnech

 

KALENDÁŘ:

1.8. – dnes je vhodné provádět mulčování

2.8. –  doba pro výsev a výsadbu

3.8. – den vhodný prosekání trávníku

4.8. – zalijeme pokojové rostliny

5.8. – sbíráme a sušíme bylinky

6.8. – den vhodný pro výsadbu popínavých rostlin

8.8. – dnes sklizené ovoce a zelenina zůstanou dlouho čerstvé

9.8. – období vhodné pro výsev a výsadbu – den vhodný pro pletí

10.8. –den nepříznivý pro zahradničení

11.8. –ideální den pro hnojení

12.8. – den vhodný pro zálivku pokojových rostlin

13.8. – den vhodný pro úklid a čištění zahrady, řez živého plotu

14.8. –sbíráme listy kopřiv pro přípravu čaje

15.8. – vhodné sklízet plody pro zavařování

17.8. – dnes sklizené ovoce a zelenina zůstanou dlouho čerstvé

18.8. – doba nevhodná k zalévání pokojových rostlin,vhodné provádět nátěrové práce

19.8. – vysazujeme popínavé rostliny

21.8. –zalijeme pokojové rostliny

22.8. – provedeme mulčování

23.8. – sbíráme listy kopřiv pro přípravu čaje

24.8. – den vhodný pro sběr a sušení bylinek

26.8. – den vhodný pro zakládání kompostu

27.8. – čas vhodný pro vysazování a přesazování dřevin

30.8. – den vhodný pro sekání trávníku

31.8. – zalijeme pokojové květiny

 

TIPY:

Slunečnice, které se neotáčejí za sluncem

Jednoznačné pravidlo o tom, že kde je slunce, tam se otáčí slunečnice, už neplatí tak bezvýhradně. Poptávka po slunečnicovém oleji totiž přiměla šlechtitele vytvořit nové odrůdy s vysokým obsahem oleje, které se od klasických slunečnic v lecčems liší:

 • jsou nižší
 • nesou více menších květů
 • netvoří nektar
 • neotáčejí se za sluncem

Zatímco na velkokvětých slunečnicích se to jen hemží čmeláky, motýli, divokými včelami a jiným hmyzem lákaným nektarem, nové odrůdy jsou atraktivní pouze pro včely, které na nich sbírají pyl, a později samozřejmě pro ptáky, kteří si na olejnatých semenech rádi pochutnají už v létě.

 

Nešlapejte po cibuli

Jakmile začnou žloutnout nadzemní části cibule, je čas pro její sklizeň. Za vlhkého a nepříliš teplého počasí si ale cibule dává na čas, někteří zahradníci se proto snaží urychlit sklizňovou zralost tím, že nať cibule sešlapávají. To ale vyvolá nepřirozené a předčasné ukončení vegetace, které může znamenat i zkrácení trvanlivosti a rozvoj houbových chorob. Se sklizní není třeba spěchat – teprve když leží asi polovina natě, je možné cibuli opatrně vyrýt, odstranit přebytečnou půdu a nechat volně v řádcích doschnout nejlépe pod střechou.

 

Petržel na startu

Listová petržel (kudrnka) je poměrně běžnou kuchyňskou bylinkou, kdo se ji ale pokoušel vysít na jaře, dobře ví, že vzchází dlouho a celkem nerovnoměrně. Naopak v létě vyklíčí rychle a mnohem spolehlivěji. Vyséváme do bylinkového nebo na okraj zeleninového záhonu, do půdy obohacené trochou starého kompostu, do hloubky asi dvou až tří centimetrů. Rovnoměrně zaléváme – jakmile začnou semena klíčit, půda nesmí vyschnout. Za horkého počasí je vhodný kryt z netkané textilie nebo olistěných větví.

 

Odplozené jahody posekejte

Až někde uvidíte zahradníka, který z trávníku zajede sekačkou i do záhonu s jahodami, nemyslete si, že se zbláznil! Staré listy, často napadené skvrnitostí, je totiž třeba stejně odstranit a pokud nastavíme sekačku na větší výšku, ušetříme si práci. V každém případě musejí zůstat středy rostlin (srdíčka) nepoškozená. Na závěr je vhodné půdu nakypřit a zapracovat dva až tři litry kompostu na čtvereční metr.

 

Labyrinty v jablkách

Polozralé plody, které strom shazuje v této době, je třeba pravidelně sbírat a likvidovat. Často bývají totiž napadeny larvami obaleče jablečného, který se živí dužninou a vykusuje v nezralých plodech typické chodbičky. Červivé plody je třeba likvidovat mimo zahradu dříve, než je začnou larvy opouštět a přesouvat se do půdy, kde přezimují (v průběhu září).

 

Květiny na zimu

Letničky k sušení sklízíme v době těsně před rozkvětem. Pro sušení je ideální teplá, dobře větraná, tmavá místnost, kam rostliny zavěsíme ve svazečcích květy dolů. Pouze šater (nevěstin závoj), levanduli a smilek sklízíme v plném květu. Kromě druhů ozdobných květy se budou přes zimu ve váze vyjímat i letničky, které zdobí jinými částmi – měsíčnice plochými měchýřky se semeny, bodláky a černuchy semeníky, okrasné trávy listy.

 

Ozbrojený tesařík žádné zbraně nemá

Velmi nápadný, černo – žlutě skvrnitý brouk s dlouhými, stejně zbarvenými tykadly – to je tesařík ozbrojený, kterého můžeme poměrně hojně vidět v létě většinou na složnokvětých rostlinách, kde saje nektar. Navzdory svému druhovému názvu tento (ani žádný jiný druh) tesařík žádné zbraně nemá, v zahradě ani nepáchá žádné škody. Larvám trvá až tři roky, než se z nich vylíhnou dospělí jedinci. Celou dobu stráví v trouchnivém dřevě listnatých stromů, jímž se také živí.

 

První sklizeň brambor

Podle odrůdy nastává v průběhu srpna čas pro sklizeň prvních brambor. Hlízy opatrně vyrýváme rycími vidlemi z půdy až poté, co zcela zežloutla a uschla nadzemní část, tedy zpravidla začátkem srpna. Někteří zahradníci z netrpělivosti dobývají pár brambor dříve. Takovým bramborám možná chybí pár milimetrů a jejich slupka není zcela vyzrálá a pevná, na chuťových vlastnostech jim to ale nic neubírá. Naopak požitek z čerstvých brambor právě vybraných ze země je nepřekonatelný. Navíc je (na rozdíl od brambor kupovaných, skladovaných často dlouho v nevhodných podmínkách) můžeme konzumovat i se slupkou.

 

Nařežte ořešákům

Dříve se často říkalo, že ořešákům je třeba čas od času nařezat, aby hojně plodily. Spíše než v pravém slova smyslu je ale třeba toto steré pravidlo chápat tak, že starší stromy prosychají a protože jsou koruny poměrně nedostupné, odstraňuje se uschlé dřevo klácením. Není to ale příliš vhodná metoda, protože do ulámaného dřeva snadno proniká voda a houbové choroby. Vhodnější je proto klasický průklest řeznými nástroji, a to právě teď, v srpnu. V této době totiž z ran proudí jen minimum mízy a řezné plochy se do prvních mrazů stačí zahojit.

 

Proč má mrkev zelenou hlavičku?

Pokud kořen mrkve částečně vyčnívá nad povrch půdy, zelená. Je to přirozená ochranná reakce rostliny před UV zářením, přičemž záleží na odrůdě, do jaké míry se zbarví. Jak tomu předcházet? Před výsevem je třeba půdu hluboko zkypřit, aby mohly kořeny bez odporu pronikat do půdy. Vyséváme raději řídce, případně brzy vyjednotíme. Při okopávání rostliny mírně přihrnujeme a sklízíme-li postupně, prázdná místa zasypeme půdou. Zelené části kořenů před konzumací odřízneme, zbytek mrkve je zdravotně nezávadný.

 

Podzimní poklady

Ocúny rozkvétají v době, kdy se zahrada začíná připravovat na zimu, jsou skutečnými perlami. Pokud jejich hlízy vysadíme na začátku srpna, můžeme se z jejich květů těšit ještě letos. Ocúny totiž nejprve vykvetou a teprve pak začnou tvořit kořeny, listy se pak objeví na jaře. Z toho vyplývá, že rostliny vytvoří květy i v případě, kdy je nezasadíme do půdy a umístíme je bez půdy třeba do sklenice. Po odkvetení je však musíme ihned vysadit do zahrady, jinak uhynou.

 

GOJI – tajemný plod z Číny

Kustovnice cizí je jedním ze zázraků tradiční čínské medicíny. Keř dorůstající výšky kolem dvou metrů nese na podzim červené, podlouhlé bobule, které jsou z hlediska obsahu vitamínů a nutričních látek zřejmě tím nejhodnotnějším ovocem na naší planetě. V tradiční čínské medicíně se využívají jako přírodní antioxidant, zlepšují odolnost organismu, posilují imunitní systém, mají příznivý vliv na zrak i funkci jater a prý prodlužují život. Vyšlechtěné kultivary, například  „Sweet Little Berry“, mají potlačenou hořkost plodů typických pro divoce rostoucí druh, takže je lze konzumovat i čerstvé bez nutnosti předchozího usušení, kterým se hořkost dříve eliminovala.

 

SILVA TABS Jahodník                                    

Zásobní tabletové hnojivo SILVA TABS Jahodník je určeno pro individuální hnojení a přihnojování jahodníků. Aplikuje se:

 • při výsadbě (srpen, září): na dno výsadbové jamky se vloží dvě hnojivé tablety, jamka se zaplní vodou a po vsáknutí se vloží sazenice jahodníku. Okolní zeminou se jamka zahrne a půda kolem rostliny zhutní
 • při jarním dohnojení (březen, květen): dvě tablety se k rostlině zatlačí mělce pod povrch. Jarní dohnojení je preferováno. Jahodník se v obou případech zalije.

 

AGRO Podzimní hnojivo pro jehličnany a jiné okrasné dřeviny

AGRO Podzimní hnojivo pro jehličnany a jiné okrasné dřeviny zvyšuje odolnost dřevin proti vymrzání. Podporuje vyzrávání dřeva a u stále zelených rostlin vyzrávání pletiv listů a jehličí. Zabraňuje opadávání a hnědnutí jehličí a navíc snižuje riziko napadení rostlin houbovými chorobami. Hnojivo je vhodné pro přihnojování všech okrasných dřevin – keřů, okrasných stromků a živých plotů vysazených do volné půdy a také pro přihnojování ovocných stromů. Aplikace je velmi jednoduchá – hnojivo stačí rovnoměrně rozhodit kolem rostlin. Přihnojuje se od září do října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *